‌شب‌تاب‌ها، نظم خودجوش و پیچیدگی

در قسمت جدید موتور جستجو، از شب‌تاب‌ها گفتم. به طور دقیق‌تر از چند گونه خاص آنها که در مناطق محدودی از جهان زندگی می‌کنند و یک ویژگی شگفت‌انگیز دارند: هماهنگی در چشمک زدن! اما سوال اینجاست که این هماهنگی بین هزاران شب‌تاب چگونه به دست می‌آید؟ آیا این کنسرت یک رهبر و دستور دهنده واحد دارد؟ اگر قبلا درباره پیچیدگی مطالعه کرده باشید احتمالا می‌توانید جواب را حدس بزنید. این قسمت را ببینید تا با دنیای شب‌تاب‌های هماهنگ و ارتباط آن با نظریه پیچیدگی بیشتر آشنا شوید:

http://www.telewebion.com/episode/1784957

(اگر زمانی لینک کار نکرد برای دسترسی در آرشیو شبکه آموزش: زمان پخش برنامه دوشنبه ۲۱ اسفند، ساعت ۲۱)

در طول برنامه از یک شبیه‌سازی کامپیوتری از نیکی کیس (Nicky Case) استفاده کردم. در آینده باز هم از شبیه‌سازی‌های مفید او استفاده خواهم کرد. به کمک این شبیه‌سازی‌ها می‌توان مفاهیم دشوار را خیلی راحت‌ شبیه‌سازی کرد و توضیح داد. باید از او ممنون باشیم که این شبیه‌سازی‌ها را ساخته و در اختیار همه قرار داده است. شبیه‌سازی این قسمت از لینک زیر در دسترس است. ببینید، پارامترها را عوض کنید و لذت ببرید:

شبیه‌سازی شب‌تاب‌های هماهنگ

 

 

امتیاز تصاویر این نوشته: Kei Nomiyama (تصاویر بیشتری از این محقق و عکاس را اینجا ببینید)

پی نوشت: به زودی قسمت‌های برنامه را در آپارات هم خواهم گذاشت تا دسترسی به آرشیو آنها راحت‌تر باشد.

2 دیدگاه درباره ی “‌شب‌تاب‌ها، نظم خودجوش و پیچیدگی

  1. هماهنگی خودجوش این کرم های شب تاب در چشمک زدن منو یاد بازارهای مالی مثل بورس و فارکس میندازه. هر کدوم از ما تریدر ها درست مثل یک کرم شبتاب هستیم که داریم توی بازار با تریدهای خودمون چشمک می زنیم. بعض وقت ها که یک سهم رو می خریم و منتظر هستیم تا قیمت سهم بالا بره ولی بازار حرکتی نمی کنه، درست مثل یک کرم شبتاب هستیم که بدون توجه به اطرافیانمون داریم برای خودمون چشمک میزنیم و هماهنگی با اونها نداریم. بعضی وقت ها هم بعد از خرید سهم، قیمت دقیقا مطابق انتظار رشد پیدا می کنه و ما رو وارد سود می کنه، درست شبیه حالتی که انبوهی از کرم های شبتاب به شکل هماهنگ با هم چشمک می زنن.

    • سلام آقای شاکری. اتفاقا شبیه‌سازی بازارهای مالی و رفتار مردم در این بازارها موضوعیه که خیلی روش کار شده و مدل‌سازی‌های مختلفی براش انجام شده و می‌تونه برای علاقه‌مندان خیلی جذاب باشه. سعی می‌کنم در آینده درباره‌اش توضیح بدم. ممنون که این موضوع رو مطرح کردید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *