نوبلیست‌های اقتصاد، تحقیق درباره رابطه درآمد و خوشحالی

آنگوس دیتون، اقتصاددان اسکاتلندی که در آمریکا زندگی می‌کند و به تدریس در دانشگاه پرینستون اشتغال دارد، جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۵ را دریافت کرد.

یکی از مواردی که آنگوس دیتون و دنیل کانمن (که هر دو نوبل دارند) چند سال قبل رویش کار کردند، مبحث رابطه بین درآمد افراد با ارزیابی آنها از زندگی و همچنین رفاهی است که احساس می کنند. تحقیق آنها در سال ۲۰۱۰ منتشر شد و روی دو جنبه از رفاه بود، یکی رفاه احساسی یعنی کیفیت احساسی یک فرد در زندگی روزمره (تعداد و شدت تجربه‌های شادی، غم، عصبانیت، استرس و لذت و محبتی که زندگی فرد رو دلپذیر یا نامطبوع می‌کنه) و دیگری ارزیابی از زندگی، یعنی افکاری که به سراغ فرد میاد وقتی داره به زندگیش فکر می‌کنه. آنها می‌خواستند بدانند که آیا پول شادی می‌آورد یا نه؟

آنگوس دیتون

آنگوس دیتون، اقتصاددان برنده جایزه نوبل سال ۲۰۱۵

در یک تحقیق میدانی گستره به کمک موسسه گالوپ، آنها فهمیدند که رفاه احساسی و ارزیابی از زندگی دو رفتار و همبستگی غیریکسان دارند.

– درآمد و تحصیلات بیشتر به ارزیابی از زندگی مرتبط می‌شوند
– سلامتی، مراقبت از دیگران و اهمیت دادن به آنها (Care giving)، تنهایی و سیگار کشیدن، پارامترهایی هستند که بیشتر می‌توانند احساسات روزانه را پیش بینی کنند.

با افزایش درآمد، ارزیابی از زندگی به صورت پیوسته رشد می‌کند. رفاه احساسی نیز با افزایش درآمد رشد می‌کند اما با بالاتر رفتن از سطح درآمد ۷۵۰۰۰ دلار در سال (در آمریکا) میزان آن ثابت می‌ماند و دیگر تغییر نمی‌کند. پس با زیادتر شدن درآمد از سطحی خاص، خوشحالی ما بیشتر نمی شود، درآمد بالا باعث رضایت از زندگی می‌شود اما باعث شادی نمی‌شود. همچنین درآمد پایین درد احساسی مرتبط با اتفاقات بدی مثل طلاق، مریضی و تنهایی را تشدید می‌کند. درآمد پایین هم موجب کاهش ارزیابی از زندگی و هم باعث کاهش رفاه احساسی است.
منبع:

https://www.princeton.edu/…/deaton_kahneman_high_income_imp…

یاد این جمله افتادم: پولدار بودن باعث خوشحالی نمی شود ولی دوست دارم در بنز خودم گریه کنم تا در پراید (نقل به مضمون)

2 دیدگاه درباره ی “نوبلیست‌های اقتصاد، تحقیق درباره رابطه درآمد و خوشحالی

  1. پینگ بک: چگونه پول‌مان را خرج کنیم تا خوشحال‌تر باشیم؟ | پیمان اکبرنیا

  2. پینگ بک: تجربه‌ی شادی: معمای تجربه و خاطره | پیمان اکبرنیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *