هارپ: تئوری توطئه برای همه فصول

در ابتدای نوشته قبلی وبلاگم، از شایعات مطرح شده بعد از زلزله کرمانشاه گفتم. چندی بعد به درخواست دوست خوبم عرفان کسرایی، مقاله‌ای درباره شایعات مطرح درباره پروژه هارپ و توانایی آن در ایجاد زلزله و سایر بلایای طبیعی نوشتم که امروز در صفحه علم روزنامه شرق چاپ شد. متن این مقاله را اینجا در وبلاگم هم بازنشر می‌کنم:

کمتر پروژه‌ای را پیدا می‌کنید که به اندازه هارپ درباره آن تئوری توطئه ساخته شده باشد. هارپ یک پروژه پژوهشی برای مطالعه لایه بالایی جو زمین یعنی یونوسفر است. به دلیل تخصصی بودن و پیچیدگی پروژه، سرمایه‌گذاری و مشارکت نهادهای نظامی در آن و  اطلاعات اندکی که عموم مردم از نحوه کار آن داشته اند و دارند، به تدریج شایعات بسیاری در مورد آن به وجود آمده است؛  تئوری‌های توطئه‌ای که قدرت‌هایی عجیب و غریب برای هارپ در نظر می‌گیرند و آن را سلاحی بسیار خطرناک و مخرب می‌دانند. این شایعات و نوشته‌های شبه‌علمی نه تنها در ایران، که در نقاط مختلف دنیا دیده و شنیده می‌شود و هر از چند گاهی با وقوع حوادث طبیعی مثل توفان و زلزله، شیوع بیشتری پیدا می‌کند. به مرور زمان و در گسترش تئوری‌های توطئه مرتبط، به توانایی‌های هارپ افزوده شده و به تدریج آن را تبدیل به یک اَبُر سلاح همه کاره کرده است.

با کمی جست‌وجو در اینترنت می‌توانید در وبلاگ‌ها و سایت‌های مختلف با توانایی‌های گسترده ذکر شده برای این ابرسلاح مخوف آشنا شوید. برخی از توانایی‌های ادعا شده برای هارپ عبارت‌اند از:

 

۱- هارپ عامل تغییرات آب و هوایی در نقاط مختلف کره زمین است و به کارگیری آن می‌تواند باعث بروز خشک‌سالی، سیل، توفان و سایر پدیده‌های جوی و اقلیمی در مناطقی خاص شود.

۲- هارپ عامل گرمایش جهانی و افزایش میانگین دمای هوا در کل کره زمین است.

۳- به کمک هارپ می‌توان در نقاط مختلف کره زمین زلزله ایجاد یا آتشفشان‌ها را فعال کرد.

۴- به کمک هارپ می‌توان ذهن انسانها را خواند یا روی ذهن آنها تاثیر گذاشت و حالات و افکار خاصی را به مردم القا کرد.

۵- به کمک هارپ می‌توان اطلاعات مربوط به منابع زیرزمینی و تاسیسات زیر زمینی کشورها را استخراج کرد.

۶- به کمک هارپ می‌توان با دست‌کاری یونوسفر، سرعت چرخش زمین به دور خود را کم و زیاد کرد.

۷- به کمک هارپ می‌توان انرژی الکتریکی را از تاسیسات هارپ به مناطق دیگر زمین یا به ماهواره‌ها منتقل کرد.

۸- به کمک هارپ می‌توان انفجارهای زیر زمینی پر قدرت ایجاد کرد.

۹- تاثیر روی موجودات زنده اقیانوس‌ها و دریاها از دیگر توانایی‌های این سامانه است.

۱۰- ایجاد اختلال در جریان برق، کامپیوترها، هواپیماها و … را نیز باید در نظر گرفت.

 

احتمالا اگر کمی بیشتر بگردید، این لیست طولانی‌تر نیز خواهد شد. اما بسیاری از این ادعاها، برای دانشمندان رشته‌های مرتبط و کسانی که دستی بر آتش علوم پایه و مهندسی دارند خنده‌دار و رد آن ساده است. برای مثال اگر به فردی که در زمینه گرمایش جهانی مطالعه و تحقیق می‌کند، بگویید یک پروژه خاص مثل هارپ از زمان افتتاح در دهه ۹۰ میلادی، باعث بروز گرمایش زمین شده است، احتمالا اولین پاسخ او این خواهد بود که طبق مطالعات گسترده‌ای که انجام شده و جامعه علمی نیز نتایج آن را پذیرفته است، افزایش میانگین دمای کره زمین دهه‌ها پیش از آغاز پروژه هارپ شروع شده و گرمایش زمین، پدیده‌ای نیست که مختص دو دهه اخیر باشد.

یا برای مثال اگر از یک زمین‌شناس بپرسید که برای ایجاد یک زمین لرزه به چه میزان انرژی نیاز است و چگونه و طبق چه دستور عملی باید اقدام کرد قطعا به شما خواهد گفت که ما هنوز توان پیش‌بینی یک زلزله مشخص را نداریم. اگر بخواهیم زلزله‌ای ایجاد کنیم هم نمی‌دانیم چگونه باید به یک گسل نیرو وارد کنیم تا زلزله‌ای آغاز شود، نمی‌دانیم برای این کار باید چه مقدار انرژی آزاد کنیم و این انرژی دقیقا به کدام منطقه زیر زمین فرستاده شود. و با فرض اینکه همه اینها را هم بدانیم، نمی‌دانیم چطور و با چه وسیله‌ای باید این حجم از انرژی را به لایه‌های زیرین زمین ارسال کرد.

اگر با یک مهندس برق یا مخابرات صحبت کنید، احتمالا سوالات زیادی درباره چگونگی انتقال این حجم زیاد از انرژی الکترومغناطیس از طریق آنتن‌های پروژه هارپ به نقاط دوردست کره زمین خواهد پرسید. این انرژی چگونه تامین می‌شود؟ چگونه باید ارسال شود و جو زمین چگونه آن را به طور متمرکز به نقطه‌ای مشخص در فاصله هزاران کیلومتر می‌فرستد؟

به همین صورت، درباره تک تک قدرت‌های خارق‌العاده هارپ، هم ابهام‌های علمی وجود دارد و هم ابهام‌هایی در مورد فناوری موجود. یا یک جای کار از نظر علمی می‌لنگد و جور در نمی‌آید، یا فناوری‌های حال حاضر در خوشبینانه‌ترین حالت هنوز به حدی نرسیده‌اند که بتوانیم به کمک آن‌ها ابزارهای لازم برای دسترسی به توانایی‌های ذکر شده هارپ را بسازیم.

اما بیایید به گونه‌ای دیگر نیز به ماجرا نگاه کنیم. با فرض اینکه همه چیز از نظر علم و فناوری درست و قابل قبول است، هنوز سوالات زیادی به ذهن می‌رسد که جواب قانع‌کننده‌ای برای آن نداریم. مثل این سوال: با فرض اینکه ایالات متحده آمریکا و حتی چند کشور دیگر به چنین سلاحی دست یافته باشند، چرا سایر کشورها در برابر این سلاح مرگبار واکنشی نشان نداده‌اند؟ با توجه به ویژگی‌هایی که برای هارپ برشمرده می‌شود، احتمالا شناسایی این سیستم و اثرات آن برای کشورهای پیشرفته کار دشواری نخواهد بود. مجموعه هارپ هم چیزی نیست که مثل بسیاری از پروژه‌های نظامی سری خبری از آن در دسترس نباشد یا در پنهان‌کاری کامل اجرا شده و به نتیجه رسیده باشد. در این صورت چرا با وجود مشاهده این همه اثرات مخرب در کل کره زمین، شاهد واکنش جامعه جهانی نیستیم؟

شاید اینجا به یاد کسانی بیافتیم که پروژه سفر انسان به ماه را یک دروغ بزرگ می‌دانند. جدای از بحث‌های علمی و مهندسی، آنجا هم همیشه این سوال مطرح است که چگونه در اوج رقابت تسلیحاتی و فضایی آمریکا و شوروی، آمریکایی‌ها موفق می‌شوند دروغ بزرگی مثل سفر انسان به ماه را مطرح کنند و همه آن را باور می‌کنند اما شوروی، بزرگ‌ترین رقیب فضایی آمریکا هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد و این دروغ بزرگ را تایید می‌کند؟

متاسفانه درباره موردی مثل تئوری‌های توطئه مربوط به پروژه هارپ، مثل بسیاری شایعات دیگر با مبنای شبه علمی، برخی افراد با سو استفاده از ناآگاهی یا کمبود اطلاعات تخصصی در بین مخاطبان عام، تلاش می‌کنند با استفاده از سوپی از واژگان و اصطلاحات علمی و استدلال‌هایی که در نگاه اول درست و منطقی به نظر می‌رسد، مخاطب را گول بزنند و باعث نتیجه‌گیری اشتباه شوند. شاید در این موارد، بهترین راه برای فهمیدن حقیقت این باشد که به اخبار و نوشته‌های بدون منبع به خصوص در شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌های موبایلی توجه نکنیم، به منابع خبری رسمی و معتبر مراجعه کنیم و نظر متخصصان هر رشته را در هر مورد مشخص بپرسیم. در دنیایی که حجم زیادی از اطلاعات درست و نادرست بیش از هر زمانی در تاریخ در دسترس است، هنر ما تشخیص اطلاعات درست است. باید این مهارت را یاد بگیریم.

 

این مطلب در تاریخ ۲۳ آذر ۹۶ در صفحه علم روزنامه شرق چاپ شده است. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره پروژه هارپ و شایعات مرتبط به آن به دست بیاورید مقاله‌های احسان مهرجو و محمدحسین جهان‌پناه را نیز در همین صفجه بخوانید. پی دی اف این صفحه را هم می‌توانید از لینک زیر دریافت کنید.

پرونده‌ای درباره هارپ- روزنامه شرق

8 دیدگاه درباره ی “هارپ: تئوری توطئه برای همه فصول

 1. پيمان عزيز سالها پيش وقتي درباره اين پروژه مقاله اي خواندم ترسي سراسر وجودم را فرا گرفت اما بقول شما با گذشت زمان ميشه متوجه شد كه دولت ها بيشتر بدنبال جنبه هاي ديگر چنين پروژه ها هستند.

  • قربونت بشم معلومه هنوز تو شکی -دولت ها و … عامل میدونی – اصولا گفتند هر چی شایعه و دروغ بزرگ تر و مزخرف تر و بی منطق تر باشد خوراک دست بدست چرخیدن و اظهار فضل کردن و نظر دادن و تایید کردن است . خلاصه هنوز مراقب باشید این ها همه دسیسه آمریکا است که میخواد ما مردم فاضل و خوب را نابود کند البتخ بعضی وقت ها هم از دستش در میره کمی خطا میکنه و کلی سیل و طوفان تو کشور خودش بوجود میاره – الان هم از برکت تلگرام همه ۷۰ میلیون دانشمند و کارشناس تو همه چی شدند و هر روز کلی از این اضهار نظرات بوجود میاد. کجایی سایت گمانه که یادت بخیر

 2. سلام پیمان جان
  آقا عالی بود
  واقعیت من اصلا پروژه هارپ را نمی شناختم
  به امید دیدن مطالب خیلی خیلی جذاب تر و علمی تر از تو دوست عزیز٫ چون می دونم می تونی

 3. واقعیت این هست که پروژه هایی مانند هارپ ، تحرکات سی تی سی و … وجود داره
  اما هرکسی به نحوی از این موارد بهره برداری میکنه ، یکی با بزرگ کردن و ترسوندن و یکی هم با رد کردن کلی

  • کسی منکر وجود داشتن هارپ نیست. بحث اینه که هارپ پروژه‌ای با کاربری خاص برای بررسی لایه‌های بالایی جو زمین بوده و این همه کاربردهای عجیب و غریب نظامی که بهش نسبت می‌دهند شایعاتی بدون پایه و اساس علمیه.

 4. پیمان جان ممنون بابت مطلب مفیدت واقعا من هم همانند آقای طهماسبی پروژه هارپ رو نمی شناختم و این محتوا باعث شد که درکم افزایش پیدا کنه. لطفا اگر امکان داره از مطالب علمی جذاب در این وبلاگ بیشتر بنویسید. ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *